Az évszakváltással nemcsak a hűvösebb időjárás köszönt be újra, hanem számos, a fogainkat érintő kérdéssel és kihívással is újra szembesülhetünk. Lássuk, melyek ezek.
A forró nyári napok elmúltával megváltoznak mindennapjaink, ami hat például a táplálkozásunkra, stressz-szintünkre, immunrendszerünkre, és így végső soron a fogainkra is hatással lehet. Lássuk, milyen kapcsolatban állhatnak egymással fogaink és az ősz.
Finom falatok nyomában
Ősszel elkezdődik a bekuckózós időszak, amiből nem hiányozhatnak a nassolnivalók sem: egy sorozatmaraton nem az igazi egy kis popcorn, fagyi vagy csoki nélkül, míg a Halloween-buliból nem hiányozhatnak a sütemények, cukorkák. Ezzel önmagában nincs is probléma, de érdemes a szájhigiéniát továbbra is komolyan venni, különben kedvezünk a lepedékképződés, fogszuvasodás, fogkő, vagy fogínygyulladás kialakulásának.
Fogérzékenység
Hol vannak már kedvenc nyári ételeink, italaink… nos, könnyen lehet, hogy a finomságok önfeledt élvezete nyomot hagyott a fogzománcunkon, aminek fogérzékenység lett a vége: a hideg vagy a forró ételekre, illetve a savas ételekre, italokra érzékenyebbé válhattak fogaink, a zománc kopása miatt. Sokan megijednek ettől, de nem fordulnak fogorvoshoz, mondván, ezzel úgysem lehet mit kezdeni, de ez tévedés: a fogerózió tünetmentessé tehető megfelelő kezeléssel, mint például a flouridos lakkozás vagy a fognyaki tömés.
Immunrendszer és gyulladások
Azzal már biztosan nem mondunk újat, hogy az ősz beköszönte gyengítheti az immunrendszert, ami nemcsak a légúti megbetegedéseknek, gyulladásoknak, például az arcüreggyulladásnak kedvez, hanem a szájüreg egészségére, a száj nyálkahártyájára is hatással lehet. A szájüreg jobban ki van téve a kórokozóknak és az általuk okozott fertőzéseknek, ilyenkor ősszel az ínygyulladás is gyakoribb lehet. Ebben az évszakban sokszor tapasztaljuk mi is Pácienseinknél, hogy a lappangó, krónikus gyulladások belobbanhatnak, ami sok esetben gyökérkezeléshez vezethet.
Szájszárazság
A nyári bőséges folyadékbevitelünk ősszel visszaesik, ráadásul újra elindul a fűtési szezon: ezek a dolgok pedig nagyon is kedveznek a szájszárazságnak. Ha pedig kevesebb a nyálunk, felborulhat a mikroorganizmusok egyensúlya a szájnyálkahártyán, ami különféle szövődmények megjelenéséhez vezethet, a plakk lerakódástól a rossz leheleten át a fogszuvasodásig vagy különféle fogínybetegségekig. Ne feledjük tehát, milyen fontos a hidratálás és a párásítás!
Stressz, a dolgok megrontója
És ezt nemcsak azért mondjuk, mert az őszi rutinba való visszazökkenés megnövekedett stessz-szintjével több édesség elfogyasztása járhat, ami a szájüregben is negatív következményeket hoz magával, hanem, mert nő a kortizol és az adrenalin szintje is, ami szintén káros a fogak és az íny egészségére.
A dolgok ráadásul összefüggenek: a magasabb vércukorszint, a fokozott kortizoltermelés meg a legyengült immunrendszer a kórokozóknak kedvez. Így nőhet a fogínygyulladás és a fogínyvérzés kockázata is, illetve megjelenhet afta és szájpenész is.
A fogak stresszel járó összeszorítása, illetve az éjszakai fogcsikorgatás koptatja a zománcot és növeli a fogtörések kockázatát, a nagyobb terheléstől pedig az állkapocs ízület is fokozottabban kopik. Így arc-, állkapocsízület-, fülbe kisugárzó fájdalom jelentkezhet, de akár azt is tapasztalhatjuk, hogy reggelente fáj a vállunk, a nyakunk, a hátunk vagy a fejünk.
Érdemes a fenti változások, illetve panaszok megjelenése után mielőbb felkeresni egy jó szakembert, mert az időben felfedezett probléma fájdalom nélkül orvosolható, ráadásul sokkal gyorsabban és költséghatékonyabban, mint amikor már nagy a baj.